XX szkolne pokazy naukowe

W tym roku po raz dwudziesty organizowaliśmy szkolne pokazy naukowe. Na początku były to pokazy z fizyki ale z czasem dołączono chemię. W tym roku uczniowie ósmej klasy pokazali jak otrzymywać nowe związki chemiczne o różnych kolorach i zapachach. Zrobili np. zmywacz do paznokci o zapachu bananowym, zaprezentowali jak kwas azotowy (V) jedne blaszki czyści a inne niszczy (w zależności od metalu, z jakiego zrobiona jest blaszka), jak wykryć etanol, jak pokryć miedzią żelazną śrubkę. Udowodnili nawet, że ludzki mózg wytwarza prąd elektryczny o bardzo niskim napięciu. Pokazali też detektor promieni UV i wiatraczek Crookesa, który wprawiamy w ruch kierując światło na znajdujące się w nim blaszki. Chłopcy zrobili też rakietę z wody gazowanej i gazu do zapalniczek oraz przypomnieli starą tradycję – strzelanie z metalowej puszki napełnionej gazem (acetylenem) otrzymanym z karbidu. Udało się to dzięki pomocy pana Piotra Kondyjowskiego, który zna się na tym i czuwał nad bezpieczeństwem uczniów. Po ósmoklasistach wystąpili uczniowie z koła naukowego Kwant, którzy zaprezentowali koło Maxwella, kołyskę Newtona, drut z pamięcią kształtu, pojazdy napędzane energią słoneczną i żyroskop. Zaprezentowali symulację wybuchu metanu oraz udowodnili, że metale tak dobrze przewodzą ciepło, że przez metalowe sitko nie da się zapalić świecy. Nie zdążyliśmy zrobić tylko jednego eksperymentu ale nagraliśmy go i znajduje się na załączonym filmie. Do zobaczenia za rok! film>>
YouTube