Wycieczka do Łańcuta i Markowej

Dnia 5.09.2023r. dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej wraz z opiekunami wybrały się do Łańcuta i Markowej. Celem wycieczki była przede wszystkim Markowa i zbliżająca się beatyfikacja  Rodziny Ulmów (10.09.2023r.) Organizatorami wycieczki były pani Anna Szymańska, Anna Ząbek i Elżbieta Staroń.

Pierwszym celem naszej podróży był Zamek w Łańcucie. Jest to jedna z arystokratycznych rezydencji w Polsce. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat właścicieli pałacu oraz zainteresowań magnackich rodów Lubomirskich i Potockich. Uczniów zachwyciły pełne przepychu i bogactwa wnętrze zamkowe,  piękne posadzki, kryształowe żyrandole oraz antyczne posągi.

Wielu wrażeń dostarczyła nam wizyta w stajni i wozowni. Zobaczyliśmy w nich imponującą kolekcję pojazdów konnych po rodzinie Potockich. W Hali Zaprzęgowej mogliśmy podziwiać trofea – zwierzęta przywiezione przez ostatniego właściciela zamku z afrykańskiego Safari. Wizyta w Zamku dostarczyła uczniom wielu wrażeń, ciekawych przeżyć oraz pogłębiła ich wiedzę na temat życia arystokratycznych rodów.

Kolejnym celem naszej podróży była Markowa i Muzeum Ulmów. Pani przewodnik w ciekawy sposób przybliżyła nam sytuację Żydów w czasie II wojny światowej, opowiedziała o mieszkańcach, którzy ukrywali skazaną ludność żydowską oraz przedstawiła tragiczną historię rodziny Ulmów. Na twarzach uczniów było widać wzruszenie i przejęcie się losem tragicznie zamordowanej rodziny. Józef i Wiktoria za ukrywanie Żydów zapłacili najwyższą cenę – cenę życia. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy ciekawe materiały archiwalne: druki, fotografie oraz filmy dokumentalne. Na koniec odwiedziliśmy grób rodzinny Ulmów, któremu towarzyszyła wspólna modlitwa i zapalenie symbolicznego znicza.

Nie mogliśmy również ominąć kościoła parafialnego pw. Św. Doroty, w którym Państwo Ulmowie brali ślub i w którym były chrzczone ich dzieci.

Na koniec uczniowie wykorzystali czas wolny na zakup pamiątek. Podróż powrotna minęła szybko
i w miłej atmosferze. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń. Uważamy, że była to ciekawa i pouczająca lekcja historii. Teraz z niecierpliwością czekamy na beatyfikację Rodziny Ulmów, którą wszyscy obejrzymy w telewizji.

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność
YouTube