W oczekiwaniu na Wielkanoc…

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, to przywołanie ofiary Chrystusa, który został ukrzyżowany dla odkupienia naszych grzechów i po trzech dniach zmartwychwstał, ofiarując nam życie wieczne. Cała symbolika tych świąt odwołuje się do triumfu Jezusa nad śmiercią oraz nadziei, jaką daje wszystkim wiernym. Obchody wielkanocne nawiązują do ostatnich dni życia Chrystusa. W tradycji chrześcijańskiej celebruje się Wielki Tydzień. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa, obchodzona na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, witanego przez tłumy mieszkańców z gałązkami oliwnymi.
Wielki Czwartek to pamiątka Ostatniej Wieczerzy i początek Triduum Paschalnego.
Wielki Piątek to dzień największej żałoby w Kościele. W tym dniu nie odprawia się mszy świętej, a jedynie podniosłe nabożeństwo. Celebracja kończy się urządzeniem symbolicznego grobu Chrystusa. Śmierć przez ukrzyżowanie była najbardziej okrutną i hańbiącą karą, jaką mógł wydać sąd rzymski. Skazanego człowieka nie wystarczyło publicznie zabić, należało go pozbawić godności i wystraszyć jego potencjalnych naśladowców.
Wielka Sobota. Istotą wiary chrześcijańskiej jest zmartwychwstanie Chrystusa. Wprowadzeniem do Wielkiej Nocy była Wigilia Paschalna – liturgia, która rozpoczynała się po zmroku, dzień przed właściwym świętem i stanowiła przejście rozpoczynające Niedzielę Zmartwychwstania.
Wielka Niedziela to najważniejszy dzień w ciągu całych świąt. W tym dniu człowiek został wyzwolony z niewoli śmierci i rodzi się na nowo. To najważniejsze dla Kościoła święto celebruje Zmartwychwstanie Chrystusa.

5 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klasy V oderwali nas na chwilę od pędzącej rzeczywistości wprowadzając nas w świąteczny nastrój poprzez piękne wiersze przeplatane pieśniami wielkanocnymi. Słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką niecierpliwością czekamy właśnie na te święta.
Po części artystycznej Pani dyrektor Katarzyna Jabłońska podziękowała młodym artystom za występ i w ciepłych słowach złożyła życzenia, które skierowała do całej społeczności szkolnej.

Wielkanocny pacierz

Nie umiem być srebrnym aniołem –
Ni gorejącym krzakiem –
Tyle Zmartwychwstań już przeszło-
A serce mam byle jakie.
Tyle procesji z dzwonami –
Tyle już alleluja –
A moja świętość dziurawa
Na ćwiartce włoska się buja.
Wiatr gra mi na kościach mych psalmy –
Jak na koślawej fujarce –
Żeby choć papież spojrzał
Na mnie – przez białe swe palce.
Żeby choć Matka Boska
Przez chmur zabite wciąż deski –
Uśmiech mi Swój zesłała
Jak ptaszka we mgle niebieskiej.
I wiem, gdy łzę swoją trzymam
Jak złoty kamyk z procy –
Zrozumie mnie mały Baranek
Z najcichszej Wielkiej Nocy.
Pyszczek położy na ręku –
Sumienia wywróci podszewkę –
Serca mojego ocali
czerwoną chorągiewkę.
ks. Jan Twardowski

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność
YouTube