Uroczyste obchody Dnia Patrona

„Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno”.

Dnia 29 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona – Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele we Wróbliku Szlacheckim. Podczas nabożeństwa ksiądz Janusz Łuc modlił się w intencji całej społeczności szkolnej, a także nawiązał do wartości bliskich Patronowi. Po zakończeniu Mszy Świętej cała społeczność udała się do szkoły, gdzie odbyła się dalsza część akademii, która przebiegała pod hasłem „Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno”. W wydarzeniu uczestniczyła Dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice oraz cała społeczność uczniowska.

Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i od wspólnego odśpiewania hymnu szkoły.

Następnie uczennice klasy VII zaśpiewały pieśń „Przyjdź jak deszcz”, która wprowadziła wszystkich w podniosły i refleksyjny nastrój.

Prowadzący uroczystość przypomnieli historię nadania szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz podkreślili wartości, jakie pozostawił po sobie Prymas Tysiąclecia: miłość do Boga, ojczyzny i drugiego człowieka, odwagę, odpowiedzialność oraz troskę o młode pokolenie.

W części artystycznej uczniowie recytowali wiersze i fragmenty wypowiedzi poświęcone życiu oraz działalności Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Akademię wzbogaciły pieśni religijne i maryjne wykonane przez uczennice klasy VII i V. Występy wokalne podkreśliły uroczysty charakter wydarzenia i dostarczyły wielu wzruszeń.

Ważnym elementem uroczystości było przedstawienie „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”, w którym uczniowie przypomnieli najważniejsze zasady wzajemnego szacunku, dobroci, przebaczenia i pomocy bliźnim, głoszone przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Na zakończenie prowadzący podkreślili, że społeczność szkolna jest dumna z posiadania tak wyjątkowego patrona. Uczniowie wyrazili wdzięczność za możliwość wzrastania w duchu wartości, które głosił Kardynał Stefan Wyszyński oraz zapewnili, że będą się starali godnie reprezentować imię szkoły

Szczególnym momentem obchodów Dnia Patrona było wręczenie Medali Szkoły – wyróżnienia przyznawanego osobom, które swoją postawą, zaangażowaniem i pracą w sposób wyjątkowy przyczyniają się do rozwoju szkoły oraz realizują wartości bliskie jej Patronowi – bł. ks. Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Nieprzypadkowo ceremonia odbyła się właśnie podczas Dnia Patrona. To czas refleksji nad życiem i nauczaniem Prymasa Tysiąclecia, a zarazem okazja do wyrażenia wdzięczności tym, którzy na co dzień budują wspólnotę szkolną poprzez dobro, odpowiedzialność, pracowitość, służbę drugiemu człowiekowi oraz wierność wartościom.

Aktu wręczenia Medali dokonały przedstawicielki Kapituły Medalu Szkoły – pani Anna Jakieła oraz pani Małgorzata Łopuszańska.

W tym roku zaszczytne wyróżnienie otrzymały:

  • pani mgr Anna Szymańska, której dedykowano słowa: „Dobro, które czynimy, wraca ciszą pełną pamięci”.
  • pani mgr Aldona Konieczna, o której można powiedzieć: „Są ludzie, którzy wszędzie, gdzie się pojawią, pozostawiają po sobie więcej światła niż słów”.
  • pani mgr Alicja Mrozek, której postawę najlepiej oddają słowa: „Wielkie dzieła rodzą się z codziennej wierności małym sprawom”.

Uroczystości towarzyszyło wzruszenie, wdzięczność i poczucie dumy z osób, które przez lata swoją pracą, życzliwością i oddaniem współtworzyły historię oraz dobre imię naszej szkoły.

Medal Szkoły pozostaje symbolem najwyższego uznania i podziękowania całej społeczności szkolnej dla tych, którzy swoją codzienną służbą pozostawiają trwały ślad w sercach kolejnych pokoleń uczniów.

Uroczystość była ważną lekcją patriotyzmu, wiary i szacunku dla drugiego człowieka. Pozwoliła uczestnikom jeszcze lepiej poznać postać Prymasa Tysiąclecia oraz skłoniła do refleksji nad tym, jak ważne są w życiu wartości, którym pozostał wierny przez całe swoje życie.

Na koniec  pani Dyrektor Katarzyna Jabłońska skierowała podziękowania za przygotowanie uroczystości do p. Anny Ząbek, Anny Jakieły, Anny Szymańskiej, Elżbiety Staroń.

Podziękowania należą się  również p. Jerzemu  Ziemiańskiemu  i p. Marianowi Smereckiemu.

YouTube