Światowy Dzień Pierwszej Pomocy- spotkanie z ratownikiem medycznym

„Miarą twojego człowieczeństwa

jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka.”

– ks. Mieczysław Maliński

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy został ustanowiony w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego, chcąc uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków zorganizowali w dniu 15.09.2023 r. spotkanie z ratownikiem medycznym. Pan Paweł Bober z Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego przybył do naszej szkoły o godz. 9.00.

Na początku spotkania omówił, na czym polega jego praca i jak bardzo jest odpowiedzialna. Uświadomił uczniom, że oni również muszą wiedzieć, jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej, gdyż zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem. Każda osoba może stać się świadkiem wypadku lub nagłego zachorowania.

Podczas spotkania z uczniami klas IV-VIII przekazał informacje na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, a także w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Uczył m.in. jak wzywać służby medyczne (uczniowie korzystając z okazji utrwalili sobie znane im  już numery alarmowe służb ratowniczych), sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, jak pomóc podczas zadławienia osobie dorosłej i niemowlęciu. Pokazał  jak ułożyć osobę nieprzytomną w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Na początku dzieci uważnie przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek naśladowały np. masaż serca.  Pan Paweł wyjaśnił również, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Ponadto nasz gość omówił krok po kroku, jak prowadzić rozmowę z dyspozytorem i jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność oraz czy oddycha. Na koniec spotkania zademonstrował użycie defibrylatora. Po omówieniu wszystkich ważnych zasad uczniowie chętnie i aktywnie brali udział w wykonywaniu podstawowych czynności ratowniczych pod fachowym okiem.

Największą atrakcją dla dzieci były ćwiczenia praktyczne na fantomie i niespodzianka przygotowana przez pana ratownika- możliwość oglądnięcia  wnętrza karetki, która czekała na uczniów przed budynkiem szkoły.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Pozwoliło młodym ludziom poszerzyć wiedzę i umiejętności jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Na koniec przedstawiciele SU podziękowali ratownikowi za spotkanie i przeprowadzenie zajęć. Wręczyli drobny upominek i pamiątkowe podziękowania.

 

Dziękujemy p. Pawłowi i jego asystentowi Bartłomiejowi Hanusowi za poświęcony czas oraz przekazanie niezbędnych informacji.  

Poniżej galeria zdjęć ze spotkań.

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność
YouTube