Sukces koła naukowego „KWANT” w ogólnopolskim programie „Być jak Ignacy”

2 czerwca 2026 r. uczniowie koła naukowego „KWANT” ze Szkoły Podstawowej im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego we Wróbliku Szlacheckim uczestniczyli w uroczystej gali finałowej X edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy – Kopalnia Wiedzy”, która odbyła się w reprezentacyjnych wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Naszą szkołę reprezentowała dziesięcioosobowa grupa uczniów klasy VI: Emilia Setlak, Zofia Siwik, Karolina Magierowska, Alicja Penar, Mateusz Jakieła, Alan Ciejka, Gabriel Józefczyk, Kacper Cypcar, Oskar Boczar oraz Bartłomiej Kopacz. Opiekunem koła naukowego jest pani Alicja Mrozek.

Uczestnicy wyjechali do Warszawy już o godzinie 4.00 rano. Podczas wyjazdu opiekę nad uczniami sprawowały pani Elwira Szajna-Wojtuń – wychowawczyni finalistów oraz pani Anna Jakieła – wicedyrektor szkoły.

Program gali był bardzo bogaty. Uczniowie wzięli udział w oficjalnej inauguracji wydarzenia, wysłuchali inspirującego wykładu dr. Adama Mirka pt. „Niezwykłe właściwości zwykłych substancji”, uczestniczyli w uroczystym wręczeniu nagród oraz wspólnym spotkaniu wszystkich finalistów z całej Polski. Była to nie tylko okazja do świętowania sukcesów, ale również możliwość poznania młodych pasjonatów nauki i wymiany doświadczeń.

Najważniejszym momentem uroczystości było ogłoszenie wyników konkursu. Z ogromną dumą informujemy, że koło naukowe „KWANT” zajęło III miejsce w Polsce w kategorii klas IV–VI, znajdując się w gronie dziesięciu najlepszych zespołów finałowych z całego kraju.

Na ten sukces uczniowie pracowali przez wiele miesięcy, realizując projekt poświęcony nowoczesnym materiałom i surowcom przyszłości. W trakcie kolejnych etapów programu przeprowadzali doświadczenia i eksperymenty, przygotowywali filmiki, dokumentowali wyniki swojej pracy oraz rozwijali umiejętność współpracy i samodzielnego poszukiwania wiedzy. Stawiali pytania i hipotezy badawcze. Osiągnięty wynik jest dowodem ich zaangażowania, kreatywności oraz wytrwałości w dążeniu do celu.

Po zakończeniu gali uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną. Nie zabrakło także chwili na wspólne świętowanie sukcesu podczas postoju w restauracji McDonald’s w Rzeszowie. Do domów uczniowie wrócili około godziny 21.00, zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń i dumni z osiągniętego wyniku.

Serdecznie gratulujemy wszystkim członkom koła naukowego „KWANT”, pani Alicji Mrozek oraz osobom wspierającym uczniów podczas realizacji projektu. Zdobycie III miejsca w Polsce jest ogromnym osiągnięciem, które stanowi powód do dumy dla całej społeczności szkolnej.

„Talent to 10% sukcesu, a reszta to ciężka praca” – słowa te doskonale oddają wysiłek i determinację naszych młodych naukowców.

YouTube