Śladami dawnych Słowian – wycieczka do KARPACKIEJ TROI

Dnia 28 września 2022 roku uczniowie klas IV – VII wraz z wychowawcami pojechali na projekcję filmu „ King – mój przyjaciel lew” do kina „Helios” w Krośnie oraz do Trzcinicy – skansenu archeologicznego „ Karpacka Troja”. W wyniku prac wykopaliskowych odkryto tutaj jedną z najstarszych osad obronnych w Polsce oraz wiele  zabytków dawnej sztuki i rzemiosła.  

W nowoczesnym pawilonie wystawowym z przestrzenną salą ekspozycyjną uczniowie wysłuchali opowieści o początkach Słowian i oglądali eksponaty z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości, brązu i żelaza. Przewodnik oprowadził nas po skansenie, na terenie którego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu i osady słowiańskiej z wczesnego średniowiecza.  

Uczniowie z zainteresowaniem oglądali wyposażenie domostw, sceny z życia codziennego, mogli zobaczyć, jak żyli ludzie bez prądu, Internetu i wszelkich wygód. Mogliśmy również wspiąć się na wzgórze, gdzie zrekonstruowano wały obronne i bramy prowadzące na teren grodziska. 

Uczniowie wzięli udział w warsztatach ceramicznych i warsztatach ,,Słowiańskim ornamentem zdobione”, podczas których mogli własnoręcznie ozdobić płócienną ekotorbę. 

Uczestnicy wycieczki wykazali się dużą kreatywnością podczas lepienia, zdobienia naczyń oraz malowania ekotorby. Powstałe  
w czasie zajęć prace, uczniowie mogli zabrać ze sobą do domu. 

Na zakończenie obejrzeliśmy film opowiadający historię powstania osady i prowadzonych w tym miejscu pracach archeologicznych. 

W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze do Mc’Donalda w Krośnie na szybki obiad, gdyż bez niego, tak jak to mówią nasi uczniowie, nie ma żadnej wycieczki.

Wycieczka dostarczyła uczniom niezapomnianych wrażeń.

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność
YouTube