Narodowe Święto Niepodległości

„Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski”.

Listopad 1918 roku w Europie był czasem szczególnym, gdyż wraz z kończącą się I wojną światową w przeszłość odchodził stary porządek. Niemcy, Austro-Węgry, carska Rosja – trzy mocarstwa, które pod koniec XVIII w. dokonały rozbiorów I Rzeczypospolitej doznały klęski – przegrały wojnę. Po trwającej ponad wiek niewoli, odzyskująca niepodległość Polska powróciła na mapę kontynentu.

1 listopada 1918 r. jest dziś uważany za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Ten dzień jest obchodzony jako Święto Niepodległości, co stanowi okazję do refleksji
i celebracji wolności. Odzyskanie niepodległości było bowiem wielkim osiągnięciem, które pokazuje determinację i nieugiętość narodu polskiego.

Również w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości zostało uczczone przez całą społeczność szkolną.

10 listopada już od rana w klasach i na szkolnych korytarzach panowała odświętna i patriotyczna atmosfera. Strój każdego z uczniów oraz nauczycieli przyozdabiał kotylionw biało-czerwonych barwach.

Kolejnym niecodziennym wydarzeniem tego dnia, był występ artystyczny przygotowany przez uczniów klasy I,II i III z gościnnym udziałem ucznia klasy IV Mateusza Jakieły, który całą uroczystość uświetnił pięknym wykonaniem utworu na akordeonie „Gdy w noc wrześniową północ wybiła”. Młodsi uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania, wykazując się odpowiedzialnością, powagą, podczas prezentacji jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach narodu polskiego.

Uroczystość powstała dzięki zaangażowaniu opiekunek p. Jolanty Litarowicz, p. Iwony Śliwki, p. Elżbiety Staroń.

Cały montaż słowno-muzyczny został przedstawiony pod hasłem:

„Tu nasze miejsce, to nasz kraj…”.

Przygotowana prezentacja artystyczna, miała na celu oddać hołd bohaterom walki o niepodległość oraz przypomnieć kluczowe wydarzenia z historii Polski. Na scenie mogliśmy podziwiać recytacje wierszy. Nie zabrakło również odśpiewania piosenek patriotycznych, takich jak: „Rota”, „Pierwsza Brygada”, „Taki kraj”.

Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie w ogromnym skupieniu i z zainteresowaniem obejrzeli i wysłuchali zaprezentowane przedstawienie. Ich postawa jest godna pochwały i daje nadzieję, że młodzi ludzie będą podtrzymywać więź z Ojczyzną, historią, kultura oraz kultywować tradycje narodowe.

Pod sztandarem szkoły uczniowie wraz z opiekunami 11 listopada udali się do Rymanowa, gdzie wraz z młodzieżą z innych szkół oraz pocztami sztandarowymi straży pożarnych, wzięli udział w gminnych uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości.  

Zapraszamy do obejrzenia filmu oraz galerii zdjęć ze szkolnej oraz gminnej uroczystości.

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność
YouTube