Świat w grzechu grzązł i powstać nie miał siły.
Aż przyszedł pan i okazał swą moc.
Nadzieja nowa światu z nieba dana.
Przez mroki, nowa jutrznia blaski śle.
„Ta Święta Noc”
W trwającym klimacie Świąt Bożego Narodzenia w dniach 13 i 14 stycznia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego zostały wystawione jasełka bożonarodzeniowe.
Biblijne wydarzenie sprzed 2000 lat odtworzyli uczniowie od klasy III do klasy VIII pod opieką p. Anny Szymańskiej i p. Elżbiety Staroń. Piękną prezentację multimedialną oraz podkłady muzyczne starannie dobrała p. Anna Jakieła.
Na zaproszenie licznie odpowiedzieli mieszkańcy Wróblika Królewskiego i Wróblika Szlacheckiego. Wśród przybyłych gości pani dyrektor Katarzyna Jabłońska powitała Przewodniczącego Rady Miejskiej w Rymanowie – Pana Andrzeja Pitrusa, Skarbnika Gminy Rymanów – Panią Bernardę Łożańską, Radnego i Sołtysa Wróblika Królewskiego – Pana Adama Szybkę, Radnego Wróblika Szlacheckiego – Pana Krzysztofa Guzylaka, Sołtysa Wróblika Szlacheckiego – Pana Tadeusza Chodynieckiego, przedstawicieli Rady Rodziców: Przewodniczącą – Panią Agnieszkę Józefczyk wraz z Panią Natalią Hnat i Panią Sylwią Wołczańską oraz mieszkańców miejscowości.
Pani Dyrektor rozpoczęła uroczystość, nawiązując do wieku XIII, kiedy Św. Franciszek wybudował pierwszą żywą szopkę.
Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię stworzenia świata i kuszenia pierwszych rodziców oraz historię Józefa i Maryi poszukujących noclegu, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w szopie. To do Nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon.
Dużo radości wniosła scena, której bohaterami byli Żyd, pasterz Kuba i koza.
Bezwzględny i okrutny Herod, broniąc swojego tronu, zdobył się na nikczemny ruch, rozkazując zabić nawet swojego syna. Za ten występek spotkała go najsurowsza kara – musiał ponieść śmierć.
Ostatnia scena rozgrywała się w małej szopie. Przy śpiewie aniołów, Jezusa i jego Matkę kolejno odwiedzali: pasterze, trzej królowie, dzieci i kolędnicy. Zakończeniem przedstawienia było wokalne wykonanie przez uczennicę kl. VII wraz z pozostałymi aktorami pięknej kolędy „Błogosław nam”.
Wszyscy aktorzy mieli na sobie starannie zaprojektowane stroje, wykorzystane ze zbiorów szkolnej garderoby i specjalnie zakupione lub uszyte na tę okazję.
Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, solistów, chórku i uczniów grających na instrumentach muzycznych miało wielką wartość, czego dowodem było niezwykłe poruszenie widzów. Natomiast dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.
Uczniowie wykazali się świetną grą aktorską, profesjonalnym śpiewem i grą na różnych instrumentach muzycznych, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności.
Mamy nadzieję, że wrażenia z jasełek zostaną długo w pamięci i cieszymy się, że wieloletniej tradycji stało się zadość.
Organizatorzy składają gorące podziękowania wszystkim zaproszonym gościom i mieszkańcom naszych miejscowości, rodzicom oraz pracownikom szkoły zaangażowanym w jakikolwiek sposób w realizację tego przedsięwzięcia.
Anna Szymańska