12 listopada uczniowie z koła naukowego Kwant wybrali się do oczyszczalni ścieków w Rymanowie. Brzmi nieciekawie? Faktycznie, w niektórych miejscach zapach jest bardzo nieprzyjemny (odpowiada za to głównie siarkowodór – bardzo niebezpieczny gaz, który jest trujący i łatwopalny) ale wszystko jest pod kontrolą i nie zagraża zdrowiu ani życiu. Oczywiście pod warunkiem, że stosujemy się do poleceń pracowników oczyszczalni. Naszymi przewodnikami po tym obiekcie byli pani Barbara Rodzinka oraz pan kierownik oczyszczalni – Marek Paszek. Opowiedzieli nam oni drobiazgowo o tym, jak pracuje cała ta skomplikowana maszyneria pełna ogromnych zbiorników, kabli i rur. Dowiedzieliśmy się, że niekiedy ludzie wrzucają do studzienek kanalizacyjnych śmieci a do toalet chusteczki nawilżane. Te paskudztwa zatykają rury i pompy. Krótko mówiąc: awarie w kanalizacji mamy na własne życzenie. Niestety…
Największym problemem są obecnie chusteczki nawilżane, które są głównym powodem wszelkich awarii. Bardzo prosimy o wyrzucanie tych chusteczek do koszy na śmieci. Na jednym ze zdjęć widać pompę oblepioną resztkami tych chusteczek.
Pani Barbara Rodzinka i pan Marek Paszek pomogli nam też w realizacji naszego filmu dostarczając materiał (zdjęcia, filmy i fachowy opis wszystkich urządzeń i procesów).
Polecamy nasz film>>
Jeśli ktoś woli czytać niż oglądać, to poniżej przedstawiamy szczegółowy opis . Informacje pochodzą ze strony: Jak działa oczyszczalnia ścieków? | Hydrotech
1. Najpierw ścieki dopływają do miejskiej oczyszczalni ścieków głównym kolektorem wielkości samochodu. Tym sposobem do oczyszczalni docierają najdziwniejsze przedmioty takie jak materace, lodówki, gałęzie drzew czy portfele wyrzucone przez złodziei chcących pozbyć się kłopotu.
2. Pierwszy, wstępny stopień oczyszczania ścieków nazywa się oczyszczaniem mechanicznym. Ścieki najpierw przepływają przez komorę, gdzie osadza się najcięższa frakcja – żwir. Następnie trafiają na sita o różnej perforacji aby usunąć odpadki takie jak zapałki, niedopałki papierosów czy nieprzetrawione odpadki kuchenne.
3. Kolejnym etapem jest piaskownik, w którym osadza się piasek. Jest on następnie tak jak żwir usuwany na składowisko odpadów. Frakcji tych nie można w żaden sposób wykorzystać z powody ich wysokiego zanieczyszczenia.
4. Następnym etapem jest sedymentacja w osadnikach wstępnych. Ściek dopływa pod osadnikiem w centralnej części. Ramię zgarniacza posuwa się po krawędziach osadnika z prędkością 4 cm/s. Ponieważ zawiesina ma szybkość opadania większą niż prędkość przepływu pionowego, do koryta odpływowego przelewa się wstępnie oczyszczony ściek.
5. Oczyszczanie właściwe to proces biologiczny i opiera się na bakteriach, które żywią się związkami węgla, azotu i fosforu i w ten sposób oczyszczają ściek. Proces ten jest prowadzony w dużych, zazwyczaj betonowych zbiornikach. Obumarłe bakterie i masa organiczna tworzą osad biologiczny.
Osad nadmierny jest odpompowywany do zagęszczaczy osadu skąd trafia do komór fermentacyjnych gdzie podlega dalszym procesom oczyszczania.
6. W komorach fermentacji osad jest podgrzewany i mieszany. W odpowiednich warunkach przez bakterie beztlenowe wytwarzany jest biogaz. Służy on do produkcji ciepła i energii elektrycznej, która jest konsumowana przez oczyszczalnie ścieków.
7. Osad po procesie fermentacji trafia do stacji odwadniania gdzie osiąga odpowiedni poziom zawartości suchej masy. Następnie poddawany jest suszeniu gdzie finalnie powstaje bezpieczny higienicznie granulat. Osad może trafić na składowisko odpadów lub być wykorzystany w rolnictwie do nawożenia upraw przemysłowych.
8. Mieszanina oczyszczonego ścieku oraz osadu biologicznego trafia do osadników wtórnych gdzie oczyszczony ściek finalnie zostaje odseparowany od reszty osadu.
9. Finalnym etapem jest kontrola jakości ścieku. Podczas kontroli ściek sprawdzany jest pod kątem stopnia zanieczyszczenia a następnie trafia do odbiornika.
Oczyszczanie ścieków jest trudnym procesem i wymaga pracy wykwalifikowanych ekspertów.
Oczyszczalnia ścieków to ogromny obiekt. Mogliśmy tu zobaczyć sporo ciekawych urządzeń ale najbardziej podobał nam się generator prądu – urządzenie, które wytwarza prąd elektryczny gdy zabraknie go w sieci elektrycznej.
Dziękujemy za cenną lekcję! Mamy nadzieję, że młode pokolenie będzie znacznie bardziej dbało o środowisko naturalne.
film>>