Być jak Ignacy „Nauka pełna energii”

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam,  pozwól mi zrobić, a rozumiem.” Konfucjusz

W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy postanowiliśmy wziąć udział w projekcie edukacyjnym „Być jak Ignacy”. Chodzi oczywiście o Ignacego Łukasiewicza. Celem konkursu jest między innymi popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach i wynalazcach. Organizatorem projektu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza a patronem honorowym jest Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Nasze koło naukowe nazwaliśmy Kwant. Kwant to najmniejsza porcja, o jaką może się zmienić dana wielkość fizyczna określonego układu fizycznego; np. kwant energii, kwant czasu (encyklopedia PWN). Dlaczego taką nazwę wybraliśmy dla naszego koła? Po pierwsze dlatego, że liczy ono zaledwie sześcioro uczniów a po drugie „kwant” to takie słowo, które bardzo naukowo brzmi J Wprawdzie faktycznie jesteśmy małą grupką ale mamy mnóstwo zapału do pracy i sporą wprawę w robieniu doświadczeń.

Do udziału w projekcie zachęciła nas Pani Dyrektor Katarzyna Jabłońska, która od lat obserwuje poczynania uczniów naszej szkoły podczas corocznych Szkolnych Pokazów z Fizyki a ostatnio też z chemii. Pokazy takie organizujemy od 2007 r. Ciekawe doświadczenia z fizyki i chemii prezentują uczniowie najstarszej klasy naszej szkoły dla swoich młodszych koleżanek i kolegów. Nawet w czasach pandemii zorganizowaliśmy dwa takie projekty a filmy zostały zamieszczone na naszym kanale na platformie youtube. Impreza ta cieszy się ogromnym powodzeniem wśród uczniów.

Konkurs „Być jak Ignacy” składa się z dwunastu etapów (tematów), które dotyczą: maszyn parowych, energii gazowej, energii elektrycznej, ropy naftowej, odnawialnych źródeł energii, energii wiatrowej, energii słonecznej, energii wodnej, energii geotermalnej, energii z biomasy, energii atomowej, energii przyszłości.

Postaramy się zdobyć jak najwięcej wiedzy na powyższe tematy a następnie przybliżyć je naszym odbiorcom w formie ciekawych (mamy nadzieję) doświadczeń. Na koniec naszym zadaniem będzie przygotowanie pracy konkursowej. Na razie nie mamy na nią pomysłu ale na pewno coś wymyślimy. Oprócz tego, o czym napisaliśmy powyżej mamy za zadanie publikację naszych dokonań na stronie internetowej szkoły, w mediach społecznościowych, gazecie lokalnej a nawet w lokalnej telewizji. To ostatnie będzie chyba najtrudniejsze ale damy radę!

Więcej informacji na temat programu „Być jak Ignacy. Nauka pełna energii” można znaleźć na stronie internetowej www.bycjakignacy.pl. Zachęcamy również do śledzenia aktualności na profilu projektu na Facebooku www.facebook.com/bycjakignacy.
Poniżej zamieszczamy filmy, które już przygotowaliśmy:
przygotowania>>
maszyna parowa>>
energia gazowa>>
energia elektryczna
ropa naftowa>>
OZE >>
energia wiatrowa>>

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność
YouTube