Bliżej klasyki…

8 lutego 2023 r. uczniowie klasy VI, VII i VIII wraz z opiekunami mieli okazję oglądać na scenie kina „Sokół” w Rymanowie spektakl „Dziady, cz. II” przygotowany przez aktorów Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie.
Widowisko teatralne, zrealizowane z dbałością o słowo, sięgało do obyczajów, pieśni i tradycji opisanych przez Adama Mickiewicza.
Większość uczniów zmierzyło się już w lekturą w wersji książkowej, a podziwiając reżyserską adaptację starosłowiańskiego, pogańskiego obrzędu przywoływania duchów, zauważyło, że twórcy spektaklu stworzyli pomost pomiędzy tradycją, klasyką a współczesnym, młodym widzem. Podkreślony został rytualny charakter tekstu narodowego wieszcza (sprzyjały temu kostiumy, oprawa muzyczna i scenografia), ale utwór otrzymał nowoczesną multimedialną oprawę.
Dramat niósł uniwersalne przesłanie o duchowości, człowieczeństwie i ludowej moralności kojarzącej się z wiarą, że nie ma winy bez kary. Aktorzy zmierzyli się z postaciami Guślarza, Zosi, Widma Złego Pana, Aniołków i zjawy mężczyzny – Gustawa w sposób twórczy i oryginalny.
Spektakl wywarł różne wrażenia, ale przecież o to chodzi, by obcując ze sztuką, umieć dyskutować o niej, mieć własne przemyślenia i chcieć się nimi dzielić. Nie musimy kochać klasyki, ale powinniśmy ją poznać!

Aldona Konieczna

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność
YouTube