„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Wisława Szymborska
Księgozbiór biblioteki szkolnej we Wróbliku Szlacheckim liczy 7523 woluminów.
Jest podzielony na następujące działy:
- lektury szkolne,
- literatura piękna dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych (powieści i opowiadania obyczajowe, przygodowe, historyczne, biograficzne, fantastycznonaukowe, legendy i podania, bajki i baśnie dla najmłodszych),
- literatura powszechna, poezja, dramat,
- książki historyczne,
- księgozbiór podręczny – słowniki i encyklopedie, albumy, książki przyrodnicze,
- literatura dydaktyczna dla nauczycieli,
- podręczniki szkolne.
W ramach bibliotecznych innowacji został założony „Kącik multimedialny”, w którym znajdują się słuchowiska dla dzieci, filmy edukacyjne, pieśni patriotyczne, kolędy czy muzyka poważna. W specjalnym segregatorze zbierane są kolorowanki do kserowania. Na stanie biblioteki znajdują się również wymagania edukacyjne ze wszystkich przedmiotów dla poszczególnych klas oraz materiały dydaktyczne dla nauczycieli.
Co roku księgozbiór biblioteki jest systematycznie uzupełniany: na półkach pojawiają się popularne nowości wydawnicze – książki młodzieżowe, przygodowe, bajki.
Przytulny wystrój pomieszczenia wypożyczalni, nowe regały na książki, „Kącik nowości czytelniczych”, regał z prasą lokalną i historyczną, aktualne gazetki ścienne, kolorowe okładki książek zachęcają do odwiedzania biblioteki i czytania, tym bardziej, że w bibliotece stworzono strefę relaksu, tzw. „Kącik ciszy”, wyposażając go w miękkie pufy.
Organizację biblioteki szkolnej dostosowano do potrzeb uczniów, wypożyczalnia jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku.
Odbywają się lekcje biblioteczne, organizowane są liczne konkursy plastyczne (np. ilustracje do wierszy, książek, pisanie kartek z życzeniami świątecznymi) lub konkursy literackie (np. list do pisarza). Zwycięzcy otrzymują dyplomy, nagrody.
Na bieżąco prowadzi się i systematycznie monitoruje stan czytelnictwa uczniów. Co roku przeprowadzane jest pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika oraz odbywa się konkurs na najlepszego czytelnika.
Cyklicznie realizowane są wydarzenia promujące czytelnictwo (np. uczniowie odbyli wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie, gdzie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej „Poezja Wisławy Szymborskiej”, wycieczkę do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu i spotkanie z poezją Marii Konopnickiej, brali udział w akcji czytelniczej „ Jak nie czytam, jak czytam”, której organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Rymanowie, zintensyfikowano działania proczytelnicze w przedszkolu – zgodnie z akcją „Supermoc książek w przedszkolu”, przystąpiono również do Ogólnopolskiego Projektu „Wyprawka Czytelnicza” dla pierwszoklasistów).
Regularnie podtrzymywana jest współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną w Rymanowie. Biblioteka szkolna kontynuuje współpracę z Księgarnią Nova w Iwoniczu Zdroju (konsultuje planowane zakupy książek, zasięga informacji o nowościach wydawniczych, korzysta z organizowanych przez księgarnię spotkań tematycznych związanych z promocją czytelnictwa i ekologii). Uczniowie uczestniczą w projekcie realizowanym przez Księgarnie Nova – w spotkaniach z animatorem prowadzącym, np. lekcję historyczną prezentującą ciekawostki historyczne o znanych Polakach.