BEATYFIKACJA RODZINY ULMÓW

Nikt nie ma większej miłości od tej,
gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.

J 15,13

Nauczyciele i Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem przystąpili do realizacji planów związanych z rozpowszechnianiem i rozwijaniem wiedzy na temat Wyjątkowych Ludzi – Rodziny Ulmów.

Jak czytamy na stronie Muzeum Polaków Ratujących Żydów:

Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami czteroipółtysięcznej wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim.

Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci. Około dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów.”

W ramach działań związanych z przygotowaniami do beatyfikacji, uczniowie kl. IV-VIII poznali bliżej losy Rodziny Ulmów przez prezentację multimedialną „Pamiętamy o Cichych Bohaterach” (https://youtu.be/5cF8qEMcSEk).

W darze od Ks. Proboszcza otrzymaliśmy pozycje książkowe pt. „Markowskie bociany” oraz „Wiktoria Ulma”, które również zakupiliśmy do biblioteki szkolnej w ramach przygotowania do konkursów szkolnych.

Wszystkie powyższe informacje zostały wykorzystane w kolejnych działaniach poprzedzających beatyfikację, zaplanowaną na 10 września 2023 roku. Były to m.in.:

–  wystawa galerii zdjęć prezentujących Rodzinę Ulmów,

wycieczka dzieci do Markowej- zwiedzanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, wspólna modlitwa i zapalenie zniczy na grobie Ulmów, spacer alejkami Sadu Pamięci, zwiedzanie Kościoła Parafialnego pw. św. Doroty,

–  gazetka okolicznościowa przedstawiająca członków Rodziny Ulmów,

Szkolny Konkurs Literacki pod hasłem „List do Dzieci Ulmów”, który skierowany był do uczniów z klas II – VI i przeprowadzony w dwóch kategoriach: kl. II-III i kl. IV-VI. Z kilkunastu prac, które  wpłynęły na konkurs jury dokonało wyboru najciekawszych listów.

W pierwszej kategorii następujący uczniowie zajęli kolejne miejsca:

I  miejsce – Antonina Błaż
II  miejsce – Lena Farbaniec
III miejsce –  Roksana Podkul

W drugiej kategorii przyznano 3 nagrody główne:
Malwina Marczak
Lena Mezglewska
Filip Stączek

oraz 2 wyróżnienia:
Sebastian Koźma
Maja Szałankiewicz

Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz książki o Rodzinie Ulmów.

10 września 2023 roku, grupa 6 uczniów naszej szkoły pod opieką Ks. Proboszcza wzięła udział w uroczystościach beatyfikacyjnych. W sobotnie popołudnie i wieczór, poprzedzający beatyfikację, odbył się Festiwal Młodych, który sprawił wiele radości i dostarczył miłych wrażeń uczestnikom. Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert pt. „Nie ma większej miłości”, będący wyrazem wdzięczności za włączenie Rodziny Ulmów do grona błogosławionych. Centralnym wydarzeniem była Msza Św. sprawowana przez około tysiąc kapłanów pod przewodnictwem kardynała Samarero. Zgromadziły się tam także władze państwowe różnego szczebla z Prezydentem Polski, Panem Andrzejem Dudą na czele.

Było to piękne i jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, gdyż do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina wraz z nienarodzonym jeszcze dzieckiem.

Prezentujemy dwa wybrane listy naszych uczennic z kl. II i IV.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność
YouTube