250 LAT EDUKACJI NARODOWEJ

„Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy,
kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł
do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych
do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!”

(B. Conklin)

Dzień Edukacji Narodowej to święto oświaty i szkolnictwa. Tych, którzy tworzą, kształtują, wspierają i rozwijają kolejne pokolenia młodych umysłów i serc. Dzień, który jest okazją do złożenia podziękowań wszystkim, którzy przygotowują uczniów do edukacyjnych wyzwań.

W roku 2023 obchodziliśmy 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzoną z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r. Było to pierwsze ministerstwo oświaty publicznej w Polsce i pierwsza tego typu instytucja w Europie.

Zadanie, którego realizacji oczekuje się współcześnie od nauczyciela, „krąży” wokół trzech podstawowych wymogów: udostępniać prawdę, uczyć dobra, przygotowywać do twórczego i odpowiedzialnego bycia. Praca nauczyciela jako powołanie wymaga wielkiej odpowiedzialności i życiowej mądrości.

Z okazji Dnia Nauczyciela w piątek 13 października 2023 r. w naszej szkole  odbyła się uroczyste obchody tego święta. Samorząd Uczniowski postanowił zrobić prezent  nauczycielom i  dzień rozpoczął się koncertem muzycznym uczniów naszej szkoły. Z każdej klasy występowały dzieci utalentowane muzycznie, które prezentowały swoje utwory dedykowane nauczycielom. Dzieci były bardzo szczęśliwe, że mogą się zaprezentować.

Następnym ważnym wydarzeniem tego dania była akademia,  której hasłem przewodnim było ,,250 lat KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ”. Tytuł akdemii   uzmysławiał uczniom  przywiązanie Polaków do kształcenia następnych pokoleń.

Akademię przygotowała klasa piąta. Nad całością czuwały pani Anna Ząbek i Grażyna Krzyżanowska. Scenariusz składał się z zabawnej scenki opowiadającej o stopniach awansu zawodowego nauczycieli, przeplatanej piosenkami  i wierszami, pięknie prezentowanymi przez dzieci.

Na koniec wystąpił kabaret ,,Myk – Myk”, który tradycyjnie, jak co roku, przygotowuje  pani Alicja Mrozek.

Po części artystycznej zostały wręczone nagrody dla laureatów szkolnego konkursu literackiego „Mój Nauczyciel”. Najwyższa nagroda przypadła klasie V, która zredagowała wzruszający list do swojej Wychowawczyni. Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiego za zorganizowanie konkursu i zapraszamy Wszystkich uczniów do obejrzenia prezentacji „Historia edukacji w pigułce – 250 rocznica powstania KEN”.

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność
YouTube